Stand Up Paddling, co to jest, jak zacząć?

W sezonie letnim dużą popularnością cieszą się sporty wodne. Najbardziej znanymi są kajakarstwo, wioślarstwo czy żeglarstwo, bo kto z nas latem nie delektował się widokiem białych żagli sunących po morskich falach. Coraz częściej widujemy także młodych śmiałków, którzy z odwagą próbują swoich sił w windsurfingu albo kitesurfingu. Jednak coraz modniejszy staje się sport zwany Stand Up Paddling, w skrócie SUP.

Jest to sport dla wszystkich, którzy lubią lekki powiew wiatru oraz widoki obserwowane z niecodziennej perspektywy. Polega on na pływaniu na desce w pozycji stojącej oraz wiosłowaniu w celu poruszania się. Wydaje się to proste, ale o co musimy zadbać, by SUP nie sprawiał nam trudności? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj deski oraz typ wiosła.

Odpowiednio dobrana deska pozwoli nam na lepsze utrzymanie równowagi. Da nam to możliwość wspaniałej zabawy bez potrzeby zanurzania się w zimnej wodzie. Dla początkujących poleca się deskę pompowaną, która jest lżejsza i wytrzymalsza od deski twardej. Jeśli chodzi o jej kształt eksperci twierdzą, że najodpowiedniejszym kształtem jest tzw. „allround”, ponieważ deska o tym kształcie jest krótka i bardzo stabilna. Najważniejsze jest jednak dobranie długości deski odpowiednio do wagi użytkownika. Bez problemu pomogą w tym wykwalifikowani sprzedawcy lub osoby, które wypożyczają tego rodzaju sprzęt.

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, wskazane jest założenie podczas pływania kamizelki do SUPu, zminimalizuje ona ryzyko utonięcia w przypadku upadku do wody. Kolejnym przydatnym przedmiotem może okazać się leash do deski SUP. Jest to linka, którą przyczepia się do deski oraz nogi na wysokości kostki. Długość linki powinna być taka sama jak długość deski. Dzięki leash czujemy się stabilniej i bezpieczniej, ponieważ jesteśmy w jakiś sposób „przymocowani” do deski.

Kolejną zaletą korzystania z tego dodatku jest to, że deska nie jest w stanie odpłynąć daleko kiedy mamy ją przyczepioną do nogi. W razie braku kamizelki, leash do deski SUP może sprawić, że deska posłuży jako boja ratunkowa.

Jeśli mamy już w pełni przygotowany sprzęt warto pomyśleć nad miejscem do pływania. Najlepiej dla tego sportu sprawdzą się akweny o spokojnej tafli wody. Warto zacząć, wiec od jeziora i po wejściu do wody starać się utrzymać równowagę na desce, po czym spokojnie operować wiosłem, aby się nie wywrócić. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w sporcie wodnym, ale nie wiesz od czego zacząć, to Stand Up Paddling jest właśnie dla ciebie. Relaks i aktywny wypoczynek w jednym, nic tylko spróbować.