Rola kamizelki asekuracyjnej w sportach wodnych

Sporty wodne to jedne z najprzyjemniejszych jakie istnieją, w końcu kojarzą się z przyjemnym wypoczynkiem na wodzie w słoneczny dzień. Wśród nich znajdziemy kajakarstwo, wioślarstwo, pływanie, skoki do wody, narciarstwo wodne czy surfowanie.

Łatwo zauważyć że wymienione sporty wymagają odpowiednich akwenów i to właśnie ich pierwszy podział. Kajakarstwo odbywa się zwykle na rzece lub innych kanałach wodnych. Wioślarstwo wymaga dużej otwartej przestrzeni i najlepiej sprawdzi się tutaj duże jezioro lub chociażby zalew. Pływanie można uprawiać wszędzie, choć poziom zawodowy to oczywiście przeznaczone do tego baseny, podobnie ze skokami do wody. Narciarstwo wodne odbywa się na dużym jeziorze lub morzu. Finalnie, kite lub wind surfing wymaga mielizny, dlatego nasz rodzimy Hel jest do tego idealnym miejscem.

Poza specyfiką akwenów można zauważyć również sezonowość tych sportów. Z wymienionej listy tylko pływanie w zamkniętym obiekcie, basenie jest dyscypliną, którą możemy uprawiać bez przeszkód cały rok. Pozostałe sporty są niemożliwe w sezonie zimowym. Nie da się płynąć kajakiem czy wiosłować na zamarzniętym jeziorze, zalewie czy rzece. Jasno możemy więc zauważyć że możliwość ich wykonywania determinuje sezon, a więc konkretnie sezon letni. Wymagają dodatniej temperatury, a najlepiej żeby przekraczała ona 20 stopni w skali Celsjusza.

Natomiast jeśli chodzi o surfowanie, to bardzo często zdarza się że osoby uprawiające ten sport podążają za warunkami. Tak więc sezon letni spędzają na przykład na Helu, a sezon zimowy w Egipcie. Dzięki temu dla zapalonych entuzjastów sezon nie musi mieć końca, pod warunkiem, że za nim podążają.

Natomiast to, co jeszcze łączy te wszystkie dyscypliny, to ryzyko urazów. Są to z pozoru łagodne sporty, jednak nie wolno zapominać że woda to niebezpieczny, choć z pozoru łagodny, żywioł. Ponadto, niektóre z tych sportów już na poziomie amatorskim, to sporty ekstremalne. Naturalnie im bliżej poziomu zaawansowanego, tym są bardziej ryzykowne.

Dlatego też na etapie nauki i nawet nieco później warto używać kamizelki asekuracyjnej, która zabezpieczy nas przed urazami, zapewni komfort zabawy na wodzie oraz ochroni przed bezpośrednim utonięciem w przypadku na przykład uderzenia w deskę i utraty mobilności czy świadomości. Podobnie będzie w przypadku innych sportów wodnych czy nawet swobodnych zabaw w wodzie szczególnie w przypadku dzieci. Na szczęście istnieje obowiązek noszenia kamizelek przez dzieci i początkujących dorosłych, jednak na wyższym poziomie zaawansowania często pojawia się arogancja prowadząca do nieszczęść.